Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, zachmurzenie duże
    zachmurzenie duże
    7°C
7. Ultramaraton Powstańca w 77 rocznicę Powstania Warszawskiego

                                                                             7. Ultramaraton Powstańca w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

fff

„Ten dzisiejszy bieg to nie jest tylko wyścig. Mam nadzieję, że każdy z was będzie pamiętał, że każdy dzień waszego wielkiego  trudu to jednak wciąż zabawa, ale jednocześnie coś więcej, mam nadzieje, że  w sercu zostanie pamięć o tych, którzy walczyli 63 dni. Pomyślcie o tym,  że każdy metr, każdy kilometr dzisiejszego biegu niech będzie ofiarą waszą ku ich pamięci, żebyśmy mogli dzisiaj o godzinie 17 zatrzymać się i powiedzieć  - zrobiłem chociaż tyle dla nich, żeby pamięć o tych, którzy nie chcieli obojętnie patrzeć na to zło została spełniona.”

Tak 7. edycję Ultramaratonu Powstańca rozpoczął wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który jak co roku wita uczestników i bierze czynny udział w lokalnej, acz rozpoznawalnej w Polsce  imprezie sportowej. 

                                                                                                                                                                                                      START HONOROWY

hhh

Jak co roku biegacze odśpiewali Hymn Polski, by potem minutą ciszy uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego, a żołnierze uroczyście wciągnęli flagę na maszt.  Obok wójta na starcie w ten niedzielny poranek 1 sierpnia stanęło około 700 biegaczy, którzy o 6.30 ruszyli w z flagami, przy dźwięku syren i rac, które przygotował Wieliszew Heron Team. Do pokonania mieli 63 kilometry indywidualnie lub w sztafetach.

WSPARCIE MIESZKAŃCÓW

DDD

Jak co roku, społeczność wieliszewska wspierała uczestników, kibicując, organizując punkty z wodą i jedzeniem.  Wszystkie sołectwa z terenu gminy wraz z sołtysami z Michałówa-Reginowa, Łajsk, Krubina, Kałuszyna, Poddębia, Topoliny, Skrzeszewa, Wieliszewa, Olszewnicy Nowej, Olszewnicy Starej, Janówka Pierwszego, Góry, Sikor i Komornicy jak co roku zorganizowali punkty historyczne i regeneracyjne. Chłodzili wodą z węży ogrodowych, wpierali domowymi izotonikami i wszelkimi słodkościami.

                                                                                                                                                                     NAJSZYBSI BIEGACZE INDYWIDUALNI

Wymagająca trasa z górskim podbiegiem na fortach w Janówku Pierwszym, przygrywająca Kapela Zbócka  w Sikorach, wbieg na wieżę kościoła na pewno zapiszą się w pamięci biegaczy, którzy zmęczeni ale i szczęśliwi dobiegali do mety.

fff

 

Najszybciej dotarł do niej, z czasem 4 godziny i 40 minut, Sławomir Rusak z Radomia który w zeszłym roku był trzeci. Wśród kobiet po raz kolejny z czasem 5 godzin i 18 minut  zwyciężyła ultramaratonka, i ambasadorka biegu Patrycja Bereznowska. Patrycja podczas biegu, a w zasadzie tuz przed odebrała odznakę honorowego obywatela Gminy Wieliszew, którą wręczył jej wójt oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew Artur Mietek.

 Kolejne miejsca na podium wśród mężczyzn zajęli: Paweł Witkowski z Wieliszew Heron Team i olimpijczyk z Rio de Janerio Adrian Błocki - mieszkaniec Wieliszewa. . Wśród pań, tuż za Patrycją uplasowały się: Joanna Hass-Kalita z Kobyłki i Monika Grabarczyk z Daszewic.

                                                                                                                                                                                 NAJSZYBSZE SZTAFETY

ggg

                                                                                                                                                                                     SZTAFETY NORMALNE

W biegu sztafetowym najszybciej dystans 63 kilometrów pokonała ekipa Strefa Zmian w składzie Radek Gozdek, Michał Gołaszewski, Wojciech Skory i Marek Gruza.Druga lokatę zdobyła drużyna Rozbiegamy Nowy Dwór II, a na trzeciej pozycji ulokował się Zbucki Ruch X.

                                                                                                                                                                                    SZTAFETY MUNDUROWE

Najszybszą sztafetą mundurową została ekipa Weterani RP w składzie Maciej Wojciechowski i Paweł Makarowski.

                                                                                                                                                                                    SZTAFETY SAMORZĄDOWE

GGG

Najszybszą sztafetą wśród sztafet samorządowych okazała się sztafeta pod nazwą Wieliszewiacy złożona z pracowników Gminy Wieliszew. Reprezentowali ją: skarbnik gminy Magdalena Sobczak, Agata Zielińska, Dariusz Zieliński, Sebastian Tymrankiewicz, Krzysztof Roszak i Przemysław Tomaszek.

 

                                                                                                                                                                                     PARTNERZY I SPONSORZY BIEGU

Organizatorem Ultramaratonu jest Gmina Wieliszew, a współorganizatorem Powiat Legionowski, który wsparł imprezę duchowo i finansowo, podobnie jak sponsor TBS Wieliszew.

Strażacy  z OSP z terenu całej gminy oznakowali trasę, pilnowali jej, dzięki nim biegacze nie mogli się zgubić, a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dbała, by każdy na mecie dostał medal, wodę i piwo bezalkoholowe, którym mógł się schłodzić. Stowarzyszenie Miłośników Fortu XVII B umożliwiło biegowe zwiedzanie fortyfikacji w Janówku, z kolei Wieliszew Heron Team zadbał o piękną oprawę początkowych 500 metrów i wspierał uczestników wodą na trasie.

Partnerami biegu byli miedzy innymi: żołnierze z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej, którzy pomogli wczuć się w klimat, zaznaczając zdobycie kolejnych punktów historycznych.

Dzięki firmie POLONUS organizatorzy mogli zaoferować transport sztafet na punkty zmian. Ultramaraton Powstańca wsparła firma Reckitt, która pojawiła się w miasteczku namiotowym, by umożliwić uczestnikom udział w zabawie w koło fortuny.  Zmęczonymi mięśniami po biegu zajęli się fizjoterapeuci z ProReh – Centrum Fizjoterapii, Masażu i Rehabilitacji, którzy najpierw sprawiali ból, by za chwile przynieść ulgę. Po masażu lub po biegu umęczone mięśnie można było schłodzić w zimnej wodzie w basenie, które wystawiła Strefa regeneracji.

Wieliszewski bieg wsparła również Fundacja Ultramaraton Nadbużański”, Tlen na zdrowie i VitaTlen, którzy ufundowali nagrody dla zwycięzców.

Patronat Honorowy nad Ultramaratonem Powstańca objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, wolontariuszom, koordynatorom, partnerom, kibicom, którzy dołożyli swoją cegiełkę i włożyli swoje serce w tak cudowne wydarzenie.

Do następnego roku.

 

Zapraszamy do całej galerii zdjęć z biegu, których autorem jest Darek Ślusarski Fotografia.

https://www.facebook.com/media/set?set=a.207973474671493&type=3

 

 

 

 

17-09-2021
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
17-09-2021
Komisja Oświaty, Kultury i Sportu
17-09-2021
Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ekologii
16-09-2021
XXXIV sesja Rady Gminy Wieliszew