Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady śniegu
    słabe opady śniegu
    4°C
Pendolino? Dlaczego przez Wieliszew!

Szanowni Państwo,

trwają konsultacje społeczne w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach projektu ma zostać zbudowana  w ramach Ciągu 2 linia kolejowa nr 20 w kierunku Olsztyna. Należy zwrócić uwagę, iż wszystkie zaproponowane w nim 3 warianty mają być realizowane  na terenie Gminy Wieliszew. Szczegółów, co prawda na chwilę obecną nie znamy, jednak z dostępnych planów i naniesionych na nie proponowanych tras przebiegu linii wynika, że skutki realizacji inwestycji będą  dla naszej Gminy i nas, jej mieszkańców bardzo negatywne i to, co należy podkreślić - na wielu płaszczyznach.

Każdy z zaproponowanych  wariantów tras podzieli teren naszej szybko rozwijającej  się Gminy blisko 20 metrowym torowiskiem na dwie części. Biorąc pod uwagę, że będzie to trasa specjalnie przygotowana dla pociągów szybkobieżnych - Pendolino, nasi mieszkańcy nie zyskają nic w zakresie ułatwień komunikacyjnych. Obserwacja bowiem już funkcjonujących tego typu ciągów pozwala  na sformułowanie wniosków,    inwestycja nie będzie wiązała się z budową nowych stacji dla innego rodzaju składów a przejazdy pomiędzy dwoma częściami będą w znacznym oddaleniu, co pogorszy komunikację w Gminie.  Torowiska zostaną obudowane ekranami dźwiękoszczelnymi, co z kolei zniszczy rekreacyjno-przyrodniczy charakter tych terenów i bez wątpienia zmniejszy ich atrakcyjność. Istnieje też uzasadniona obawa, że  zostaną zniszczone nasze zasoby naturalne.  Każdy z wariantów przebiega przez nasze lasy, które są ostoją dla wielu gatunków zwierząt jak również ucieczką dla naszych mieszkańców od miejskiego zgiełku.

Należy również zwrócić uwagę, iż planowana inwestycja  przebiega przez tereny zabudowane – co jak tylko możemy się domyślać spowoduje wysiedlenia mieszkańców.

Dlatego zapraszam Państwa na konsultacje ws. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, które odbędzie się 27 lutego 2020 r., o godz. 18.30, w hali sportowej w Wieliszewie (ul.Modlińska 65), w trakcie którego będą mieli Państwo szansę wypełnić ankiety oraz zapoznać się ze stanowiskiem moim oraz Radnych Gminy Wieliszew. Bardzo prosimy o informowanie bliskich i sąsiadów o planowanym spotkaniu – im więcej zbierzemy  opinii na temat planowanej inwestycji tym większe mamy szanse na uniknięcie jej realizacji na terenie Gminy Wieliszew w formie jaka obecnie jest nam proponowana. 

Swoją opinię mogą Państwo również wyrazić poprzez formularz on-line, a z konsultowanymi dokumentami mogą zapoznać się TUTAJ

 

26-02-2020
Rozlicz PIT w Gminie Wieliszew
26-02-2020
Pendolino? Dlaczego przez Wieliszew!
26-02-2020
Nie dla kolei, która dzieli!
25-02-2020
The Florida Project