Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady śniegu
    słabe opady śniegu
    1°C
Konsultacje potrwają do 18 grudnia 2020 r.

konsultacje

Drodzy Mieszkańcy,

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu „Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)”.

W projekcie poruszane są dwie kwestie:

  • pierwsza z nich to szansa i rozbudowa linii kolejowej nr 10 na odcinku Legionowo-Tłuszcz. Planowana jest dobudowa drugiego toru, może przyczynić się do większej przepustowości, lepszej i szybszej komunikacji dla mieszkańców naszej gminy i naszego regionu - choćby w kontekście programu Kolej+ do Serocka czy SKM do Zegrza i Radzymina.

 

  • Druga to wielkie zagrożenie dla naszej gminy - skrót z Warszawy do Nasielska przez Gminę Wieliszew. Walczyliśmy o korektę tego pomysłu przy okazji projektu linii CPK. Teraz tym projektem zajmuje się PKP PLK.

 

Autorzy bardziej szczegółowego opracowania zrezygnowali z poprowadzenia kolei przez wariant zielony i niebieski - czyli przez Wieliszew, ale dalej forsowany jest głównie przejazd przez Skrzeszew w okolicach starego toru. Dodatkowo powstał nowy wariant przejazdu między Janówkiem Pierwszym a Krubinem, w którym projektanci stworzyli koncepcję odnogi od głównej trasy w kierunku Radzymina przez lasy przy Olszewnicy Nowej, Olszewnicy Starej, Kałuszynie, Skrzeszewie, Łajskach i Wieliszewie.

Powyższe propozycje sugerują powrót do strategicznej obwodnicy kolejowej pomijającej Warszawę, ale niestety kosztem Gminy Wieliszew i jej natury. Prędkość pociągów wykazywana w koncepcji to 160 km/h więc raczej możemy zapomnieć o przystankach kolejowych, o których wspominali zwolennicy budowy szybkiej kolei przez Gminę Wieliszew.

Zgodnie z autorami projektu:

„Celem konsultacji jest określenie optymalnego wariantu inwestycyjnego pozwalającego na dostosowanie układów torowych do obecnych potrzeb przewozowych, a tym samym zwiększenie zdolności przepustowych infrastruktury kolejowej na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk oraz dostosowanie infrastruktury towarzyszącej pozwalającej na separację ruchu pasażerskiego i towarowego w obszarze bezpośredniego oddziaływania linii kolejowych objętych zakresem Projektu, przede wszystkim poprzez budowę nowej linii kolejowej od Warszawy Pragi do Kątnego/Świercze.”

 

Zachęcamy gorąco do zabrania głosu w tej ważnej dla nas wszystkich sprawie i wzięcia udziału w ankiecie konsultacyjnej.

Ankieta do pobrania a także pliki z wizualizacjami trzech proponowanych wariantów trasy dostępne są pod artykułem.

Szczegółowe informacje, dodatkowe materiały na ten temat oraz ankietę w wersji do wypełnienia elektronicznie można znaleźć również na stronie: https://www.databout.pl/konsultacjespoleczne/ 

Konsultacje trwają do 18 grudnia 2020 r.

Rozważamy również możliwość zorganizowania spotkania online w projektantami oraz mieszkańcami. 

27-11-2020
Przerwa w dostawie wody w Wieliszewie
27-11-2020
Ograniczony kontakt z Centrum Usług Wspólnych
26-11-2020
Sesja zostanie przeprowadzona w trybie zdalnym.
26-11-2020
Zapraszamy do czytania!