Kamery
Mapa serwisu
RSS
BIP
Stan jakości powietrza|Warunki pogodowe
Konsultacje społeczne w sprawie udziału Gminy Wieliszew w partnerstwie publiczno-prywatnym
2019-11-18

Szanowni Państwo,

zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Wieliszew do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych mających na celu poznanie Państwa opinii dotyczącej rozbudowy placówek oświatowych na terenie Gminy Wieliszew.


W okresie od 20 listopada do 6  grudnia 2019r. Urząd Gminy Wieliszew prowadził będzie konsultacje społeczne poprzez cykl spotkań skierowanych do mieszkańców, podczas których będziemy chcieli przedstawić Państwu założenia naszego projektu.   


Spotkania będa odbywać się na podstawie następujacego harmonogramu: 

  • 20 listopada, Szkoła Podstawowa w Skrzeszewie, godz. 19.00
  • 21 listopada, Dom Wiejski w Olszewnicy Starej, godz. 19.00
  • 23 listopada, sala im. K. Klenczona w Wieliszewie, godz. 15.00
  • 28 listopada, Dom Ogrodnika w Michałowie-Reginowie, godz. 19.00
  • 03 grudnia, Gminny Ośrodek Kultury w Łajskach, godz. 19.00
  • 05 grudnia, budynek remizy OSP w Janówku Pierwszym, godz.  19.00


Świadoma potrzeb swoich mieszkańców, od samego początku swojego istnienia, Gmina Wieliszew stale poprawia warunki lokalowe placówek oświatowych, poprzez realizację kolejnych zadań inwestycyjnych.

Budynek dawnego Gimnazjum, dziś działający jako Zespół Szkół nr 2 w Wieliszewie, hala sportowa przy tym budynku, rozbudowana szkoła podstawowa w Łajskach wraz z przedszkolem, budowane obecnie przedszkole w Skrzeszewie, czy rozpoczynająca się rozbudowa szkoły w Janówku– o część szkolną i przedszkole  to inwestycje realizowane w ostatnim dziesięcioleciu, które przyczyniają się do znaczącej poprawy warunków nauczania, ale jednocześnie nie zaspokajają potrzeb w skali całej Gminy.

Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego, odczuwalny na terenie całej Gminy Wieliszew, skutkuje dynamicznym przyrostem liczby ludności, w tym dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Obiekty, w których aktualnie mieszczą się szkoły i przedszkola, przy obecnym wzroście liczby mieszkańców, za 2-3 lata nie będą mogły przyjąć wszystkich chętnych dzieci.

W 2017 roku, po dokonaniu analizy zmian jakie zaszły w zagospodarowaniu przestrzennym oraz demografii, rozpocząłem działania mające na celu wypracowanie propozycji rozwiązań problemów lokalowych placówek oświatowych po 2021 roku. Opracowana została kompletna dokumentacja projektowa budowy przedszkola ze żłobkiem w Wieliszewie, dokumentacja budowy przyszkolnej sali sportowej przy Szkole w Łajskach, koncepcja budowy szkoły z przedszkolem i żłobkiem na „tyłach” Domu Ogrodnika w Michałowie, koncepcja rozbudowy szkoły  w Skrzeszewie oraz szkoły z przedszkolem w Olszewnicy Starej.

Realizacja tych zamierzeń inwestycyjnych, aby rozwiązała problem, powinna odbywać się jednocześnie. Wówczas, poprzez efekt skali, odczuwalna będzie poprawa w zakresie warunków lokalowych w poszczególnych placówkach.

Jednakże, ciężar realizacji tych inwestycji będzie obciążeniem dla budżetu Gminy. Sytuacja finansowa Gminy jest stabilna. Dochody Gminy Wieliszew  będą sukcesywnie rosły, co potwierdzają prognozy Ministerstwa Finansów. Wiemy, że wzrost liczby placówek oświatowych, to zwiększone koszty utrzymania  i obciążenie dla budżetu Gminy. Ministerstwo Oświaty rekompensuje obecnie tylko część kosztów prowadzenia szkół. Przekazywana subwencja oświatowa pokrywa tylko część wydatków dotyczącą wynagrodzeń.

Stąd propozycja realizacji inwestycji przy pomocy kapitału podmiotów prywatnych. Jest to proces, który umożliwi zrealizowanie inwestycji i oddanie dzieciom obiektów z ciągu 4 lat, ale jednocześnie obciąży budżet Gminy na 10 do 20 lat.

Przyjęte rozwiązanie to proces długotrwały, ale taka forma rozłożonej w czasie  spłaty pożyczonego kapitału inwestorowi prywatnemu, która jest specyfiką tego narzędzia, pozwala gminom zrealizować ważne dla mieszkańców zadania nie do udźwignięcia ze środków własnych.

Minusem przyjęcia takiego rozwiązania będzie niewątpliwie zablokowanie w budżecie Gminy kwoty z przeznaczeniem na spłatę rat z tytułu inwestycji podejmowanych w opisywanej formule.

Zapewne zgodzą się Państwo, że „Inwestycja w ludzi to najlepsza inwestycja” a EDUKACJA jest najważniejszą siłą napędową rozwoju gospodarczego kraju i jego konkurencyjności na rynkach światowych.

Dlatego podjąłem się, na wniosek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Wieliszew, przeprowadzenia proces konsultacji społecznych, dających mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w tak istotnej kwestii.

Konsultacje będą miały formę otwartych spotkań, podczas których będziemy chcieli poznać Państwa zdanie na temat rozwiązania problemów lokalowych oświaty poprzez finansowanie za pośrednictwem partnerstwa publiczno – prywatnego. Swoje uwagi będzie można zgłosić poprzez wypełnienie specjalnej ankiety konsultacyjnej i jej przesłanie na adres mailowy konsultacje@wieliszew.pl, listownie na adres: Urząd Gminy Wieliszew, ul. Modlińska 1, 05-135 (z dopiskiem „konsultacje społeczne”) lub wrzucenie do skrzynki w holu Urzędu Gminy Wieliszew oraz w miejscach spotkań , które będą się odbywały na terenie całej Gminy Wieliszew.

 

                                                                                                                              Z poważaniem,

                                                                                                                   Wójt Gminy Wieliszew

                                                                                                                           Paweł Kownacki
W związku z rozpoczynającymi się konsultacjami społecznymi dotyczącymi "Partnerstwa publiczno-prywatnego" przedstawiamy Państwu założenia przyjęte do analizy realizacji inwestycji oświatowych na terenie Gminy Wieliszew przy wykorzystaniu instrumentu finansowego jakim jest "PPP" - czyli "Partnerstwo publiczno-prywatne".


                                                             

 

W załączeniu linki, które dotyczą sytuacji oświatowej w gminie oraz uchwał Rady Gminy, w tym min. uchwały budżetowej. Pozwoli to Państwu zapoznać się z sytuacją finansową ale również sytuacją w zakresie oświaty.Kalendarium wydarzeń
«Grudzień 2019»
PWŚCPSN
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
2019-12-15
2002 - 2015 Urząd Gminy Wieliszew
ul. Modlińska 1, 05-135 Wieliszew
tel./fax. (0-22) 782-27-32 
  Biuro Obsługi Klienta:
tel. (0-22) 782-20-22
e-mail: sekretariat@wieliszew.pl 
Polityka plików cookies