Kamery
Mapa serwisu
RSS
BIP
Stan jakości powietrza|Warunki pogodowe
Wszystkiego dobrego, Polsko!
2019-11-12

Jak co roku w gminie Wieliszew hucznie obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości. Ta wyjątkowa data trwale wpisała się nie dość, że w kalendarze,  to w nasze serca. Uroczystości rozpoczęły się V Biegiem Niepodległości w Janówku (10.11). Tego samego dnia odbył się również XIX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich. 11 listopada tradycyjnie odbyła się w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła Msza święta w intencji Polski, a następnie na placu ks. Jana Trzaskomy Apel Pamięci  i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Ofiar Wojen. W Wieliszewie  przy Pomniku Ojców Założycieli odśpiewane zostały pieśni patriotyczne, wypuszczone czerwono-białe balony oraz na wszystkich uczestników czekał urodzinowy tort. Program dwudniowych uroczystości  zamykał VI Patriotyczny Obiad w Krubinie.


10.10.2019

V Bieg Niepodległości w Janówku Pierwszym

Niemal 200 osób pojawiło na linii startu inaugurując obchody Święta Niepodległości na terenie Gminy Wieliszew. Tradycyjny V Bieg Niepodległości w Janówku Pierwszym  podzielony był na bieg rodzinny oraz główny. W tym ostatnim, w kategorii OPEN najlepsze czasy uzyskali: wśród mężczyzn  Rafał Szymborski, a wśród kobiet Patrycja Bereznowska. Równolegle z biegiem, w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego  został  zorganizowany konkurs historyczny. Na wszystkich uczestników tego dnia  czekały pamiątkowe medale,  a dla najlepszych nagrody oraz poczęstunek przygotowany  przez mieszkańców sołectw Janówek Pierwszy oraz Góry.

 

XIX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich 

W przeddzień obchodów Święta Niepodległości organizatorzy XIX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich  przypomnieli wszystkim zgromadzonym o  naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich była wyjątkowa  z uwagi na obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki.  Na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie widzowie podziwiali  przedstawicieli Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna oraz gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa.  Wydarzenie zostało  wzbogacone o  stoiska z kuchnią tradycyjną i prezentacją ludowego rzemiosła oraz warsztaty rękodzieła. Wieczór zakończyła pierwsza Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!”, do której organizatorzy zaprosi publikę, wszystkim zagrała Kapela Niwińskich.

11.11.2019

Uroczystości rocznicowe w Janówku Pierwszym

O godzinie 11 w kościele pw. św. Bartłomieja odbyła się Msza Święta celebrowana przez proboszcza parafii ks. Józefa Kałęckiego. Po nabożeństwie w intencji Polski na placu ks. Jana Trzaskomy rozpoczęły się uroczystości niepodległościowe od przemówienia Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Wieliszew Marcina Fabisiaka. 
Następnie odbył się Apel Pamięci  w wykonaniu 32. Wieliszewskiego dr OP im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Deresza. Na zakończenie uroczystości w Janówku Pierwszym liczne delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Ofiar Wojen.

 


 

 

Urodziny Polski w Wieliszewie

Tradycyjnie już mieszkańcy gminy Wieliszew zostali zaproszeni na świętowanie Urodzin Polski. Od zeszłego roku  uroczystość ta odbywa się przy Pomniku Ojców Niepodległości.  Po odśpiewaniu hymnu,  wszystkich zgromadzonych przywitał  Wójt Gminy Wieliszew, który następnie wraz z delegacją najmłodszych mieszkańców złożył wiązankę pod pomnikiem oraz delegacja Przyjaciół Michałowa-Regionowa. Następnie mieszkańcy zostali zaproszeni do odśpiewania pieśni patriotycznych, a w niebo zostały wypuszczone biało – czerwone baloniki. Ostatnim akcentem urodzinowym było zaproszenie wszystkich uczestników na słodki tort.


 

VI Obiad Patriotyczny w Krubinie

Uwieńczeniem dwudniowych uroczystości był VI Obiad Patriotyczny w Krubinie tradycyjnie  organizowany przez Stowarzyszenie Nasz Krubin. Uroczystości  rozpoczął sołtys wsi Krubin – Leszek Wójcik, który przywitał zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się: Wójt Gminy Wieliszew - Paweł Kownacki, radny wsi Janówek i Krubin - Grzegorz Bieńkowski, radni powiatu legionowskiego – Mirosław Kado i Grzegorz Zbroch, historyk Krzysztof Klimaszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Janówku – Katarzyna Zabijak, przedstawiciel Stowarzyszenia Bartłomiej – Artur Płochocki, Komendant Gminny OSP Rady Gminy Wieliszew: Dorota Trzaskoma Łukasz Miętek, Bartłomiej Trzaskoma, sołtys Poddębia Halina Ziółkowska,  reprezentacja OSP z Niemiec oraz mieszkańcy Krubina oraz okolicznych wsi. Ten wspaniały obiad odwiedziła także postać z przeszłości – Józef Piłsudski wraz ze swoim żołnierzem

Ucztę umilał zespół „Dwa kolory” wspólnie, z którym goście śpiewali patriotyczne pieśni. W trakcie VI Obiadu Patriotycznego w Krubinie odbył się także konkurs na potrawy w patriotycznych kolorach, w kategoriach młodzież oraz dorośli. Uczestnicy przygotowali wiele wykwintnych potraw, które zostały podzielone na kategorie: słodkie i słone. Na koniec spotkania odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców patriotycznego konkursu.
Kalendarium wydarzeń
«Grudzień 2019»
PWŚCPSN
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
2019-12-15
2002 - 2015 Urząd Gminy Wieliszew
ul. Modlińska 1, 05-135 Wieliszew
tel./fax. (0-22) 782-27-32 
  Biuro Obsługi Klienta:
tel. (0-22) 782-20-22
e-mail: sekretariat@wieliszew.pl 
Polityka plików cookies