Kamery
Mapa serwisu
RSS
BIP
Stan jakości powietrza|Warunki pogodowe
Wrześniowe obchody na wyremontowanej kwaterze wojennej w Wieliszewie
2019-09-03

 W poniedziałek 2 września 2019 r. o godz. 9 rozpoczęły się w Wieliszewie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i wrześniowe walki na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim. Okrągła rocznica stała się okazją do przeprowadzonego przez Gminę Wieliszew w sierpniu br. remontu wieliszewskiej kwatery żołnierzy Września’39. Zebranych na uroczystym Apelu Pamięci powitały wyłożone kostką brukową przestronne alejki, lśniące bielą krzyże na przebudowanych kwaterach i nowe nasadzenia zieleni.


1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową. Tradycyjnie w Gminie Wieliszew uroczystości związane z tym wydarzeniem połączone są z inauguracją roku szkolnego.

 W kościele parafialnym pw. Przemienia Pańskiego w Wieliszewie, została odprawiona msza święta w intencji ofiar II wojny światowej oraz uczniów rozpoczynających rok szkolny w placówkach oświatowych z terenu naszej gminy, celebrowana przez proboszcza parafii – księdza Grzegorza Kucharskiego.

 Po nabożeństwie zaproszeni goście, poczty sztandarowe wojska, straży pożarnych i szkół oraz przedstawiciele młodzieży szkolnej przemaszerowali ulicą Modlińską na teren kwatery wojennej cmentarza parafialnego. Wojskową część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia kompanii honorowej i Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Swoje słowa skierował głównie do zebranej młodzieży szkolnej podkreślając, że ich obowiązkiem wobec spoczywających tu 300 żołnierzy i wszystkich naszych przodków walczących o niepodległość ojczyzny, jest nie tylko podtrzymywanie pamięci o ich ofierze ale również wykorzystanie wywalczonej przez nich szansy. 
 Tą szansą jest życie w wolnej Polsce i możliwość niemal nieograniczonej realizacji naszych celów i marzeń – przez naukę, rozwój zainteresowań, poznawanie świata, tak by potem zaowocowały one rozwojem naszego kraju. Wskazał również na fakt, iż wśród poległych na wieliszewskim cmentarzu spoczywają żołnierze z różnych zakątków ówczesnej Polski, o różnym pochodzeniu i wyznaniu, często obcobrzmiących nazwiskach, co było charakterystyczne dla przedwojennej Polski – wszyscy oni budowali naród, który potrafił przeciwstawić się najeźdźcy i oddać życie w obronie ojczyzny.

 Po wystąpieniu Wójta, porucznik Maciej Kałaska odczytał Apel Pamięci, po którym kompania honorowa 32. Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej oddała trzykrotną salwę. Uroczystość zakończyło złożenie przez delegacje, wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem żołnierzy poległych we wrześniowych walkach na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim.

 Oprawę wojskową uroczystości zapewnił 32. Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera.

Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły następujące delegacje:

32. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera;

 • Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Gminy Wieliszew;
 • Sejmiku Mazowieckiego;
 • Powiatu Legionowskiego;
 • Placówek Oświatowych z terenu Gminy Wieliszew;
 • Uczniów szkół z terenu Gminy Wieliszew;
 • Rady Seniorów Gminy Wieliszew;
 • Sołectwa Łajski;
 • Sołectwa Michałowa-Reginowa;
 • Sołectwa Sikor;
 • Sołectwa Skrzeszewa;
 • Sołectwa Wieliszewa;
 • Gminy Wieliszew w składzie: Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew Jacek Kuciński, ks. proboszcz Grzegorz Kucharski.Kalendarium wydarzeń
«Wrzesień 2019»
PWŚCPSN
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
2019-09-22
2002 - 2015 Urząd Gminy Wieliszew
ul. Modlińska 1, 05-135 Wieliszew
tel./fax. (0-22) 782-27-32 
  Biuro Obsługi Klienta:
tel. (0-22) 782-20-22
e-mail: sekretariat@wieliszew.pl 
Polityka plików cookies