Kamery
Mapa serwisu
RSS
BIP
Stan jakości powietrza|Warunki pogodowe
Turystyka

Gmina Wieliszew to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki weekendowej, zarówno dla osób spędzających czas aktywnie, jak i szukających spokoju i wytchnienia wśród pięknej, często nieskażonej cywilizacją przyrody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie- miłośnicy sportów wodnych największy zbiornik wodny na Mazowszu- Jezioro Zegrzyńskie, wędkarze - obfitujące w wiele gatunków ryb łowiska dzikiej Narwi, rowerzyści oraz ci, którzy w wolnym czasie lubią wędrować - kilometry malowniczych tras oraz dwa szlaki turystyczne.

  • II część niebieskiego szlaku wzdłuż Narwi i Wisły WA1459n Nieporęt - Choszczówka (29. kilometrowa, urozmaicona trasa Zegrze - Poddębie - Łąki Kałuszyńskie - Kępa Kikolska  Janówek), z malowniczym półtorakilometrowym Łącznikiem Kałuszyńskim,
  • fragment szlaku czerwonego WA1420c Modlin - Wiązowna.

 

WIELISZEWSKA TRASA CROSSOWA - KLIK


TRASY NORDIC WALKING, SZLAKI ROWEROWE i TRASY BIEGOWE:

Uroczysko Poniatów - KILK


Uroczysko Poddębie- KLIK


Uroczysko Bagno- KLIK

 

 

Obejmująca prawie 108 km2, licząca ponad 11 tys. mieszkańców Gmina położona jest w środkowej części województwa mazowieckiego, w widłach Wisły i Narwi, niespełna 30 km na północ od Warszawy. Można tu dojechać samochodem lub komunikacją autobusową drogami: krajową nr 61, wojewódzkimi nr 621 i 631 lub pociągami podmiejskimi relacji Warszawa - Nowy Dwór Mazowiecki. Obszar Gminy obsługują linie lokalne ZTM, zapewniając dostęp do praktycznie każdego jej zakątka. Latem szczególnym powodzeniem cieszy się połączenie z jedną z największych plaż nad Zalewem Zegrzyńskim. Można tu przyjemnie spędzić weekend po ciężkim tygodniu pracy. Mimo, iż dojazd samochodem z centrum Warszawy zajmuje ok. 40 minut - bliskości wielkiego miasta nie odczuwa się tu zupełnie.

Znajdujące się zespoły leśne, łąki, jeziora, stawy i liczne pomniki przyrody (17 przechodzi regularne okresowe konserwacje) stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje 2/3 powierzchni gminy. Część z tych terenów podlega szczególnej ochronie ekologicznej. Należą do nich: rzeka Narew w granicy wałów przeciwpowodziowych, zespół łąkowo-wodny i leśny - jezioro Klucz, las Sikory oraz zespoły torfowo-leśne Kałuszyn i Poddębie. Jeden z zespołów uzyskał rangę rezerwatu. Położony tuż przy granicy z Zegrzem rezerwat "Łęgi Wieliszewskie", zwany też "Storczykowym Gajem" jest jednym z najbogatszych stanowisk storczyka w województwie. W okolicach Kępy Kikolskiej organizowany jest kolejny rezerwat - ochroną ma zostać objęty stuletni las o charakterze łęgu wierzbowo-topolowego. Znajduje się tutaj jedna z dwóch w tej części Mazowsza kolonii lęgowych czapli siwej. Wybierając się na wędrówkę warto jest więc zaopatrzyć się w lornetkę, aby móc podziwiać mnogość gatunków osiadłych tu ptaków. W lasach natknąć się można na jelenie, sarny i dziki, które szczególnie upodobały sobie leśne zagajniki i podmokłe tereny. O czystości środowiska wodnego gminy świadczy także obecność wszędobylskich bobrów i wydr.

Walory te doceniło już wielu ludzi, o czym świadczy powiększająca się z roku na rok liczba działkowiczów. Obecnie na terenach rekreacyjnych położonych głównie wzdłuż Narwi, znajduje się ok. 5 tys. działek letniskowych. W każdy letni weekend wypoczywa tu ok. 12 tys. ludzi.

 


W celu udostępnienia tych atrakcyjnych terenów turystyce rowerowej, wytyczono sieć tras rowerowych wzdłuż całej gminy (kilka z nich jest obecnie realizowanych), a przy współpracy z sąsiednimi gminami poprowadzono sieć ścieżek łączących tereny powiatu legionowskiego z Warszawą i wchodzących w skład wojewódzkiej, krajowej a także międzynarodowej (EuroVelo) sieci tras rowerowych. Powstały w ten sposób ciąg turystyczny umożliwi wygodne i bezpieczne podróżowanie zarówno rowerzystom, jak i pieszym. Prawdziwą gratką dla miłośników dwóch kółek jest trasa przebiegająca północną granicą gminy - wałem ciągnącym się nad Narwią od zachodnich granic gminy (w pobliżu Nowego Dworu Maz.) i dalej nad Zalewem Zegrzyńskim od zapory w Dębem do Zegrza. Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć jedyne w swoim rodzaju łąki uroczyska Kępa Kikolska, odpocząć na plaży i skorzystać z kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim oraz odwiedzić rezerwat wspomnianych już storczyków na granicy z Zegrzem. Ofertą godną uwagi są także organizowane od kilku lat w sezonie letnim spływy kajakowe po Narwi na odcinku od zapory w Dębem do Nowego Dworu Maz. (szlak kajakowy). Płynąca spokojnie rzeka pozwala podziwiać różnorodnie ukształtowany teren i pozostawia niezapomniane wrażenia. Wodniakom często towarzyszą ogniska rozpalane podczas odpoczynku na skąpanych zachodzącym słońcem plażach.

Z wynajęciem sprzętu nie będzie problemu w wypożyczalni kajaków w Topolinie, która dostarczy sprzęt w umówione miejsce startu i odbierze na mecie.

Miłośnicy spędzania wolnego czasu w siodle znajdą coś dla siebie w stajni "Klucz" (http://www.stajniaklucz.pl ), położonej przy drodze do Sikor w malowniczym zakątku Jeziora Klucz. Do dyspozycji gości: jazda konna w ujeżdżalni i w terenie, hipoterapia oraz przejazd bryczką a zimą kulig. Nauka jazdy konnej możliwa jest także w Stadninie "Ławra" w Łajskach, gdzie prowadzone są również zajęcia hipoterapii oraz ma swoje miejsce pensjonat dla koni.

Tym, którzy wędrówki lubią łączyć z poznawaniem historii, polecamy zabytki znajdujące się w miejscowościach mogących poszczycić się ponad 700 letnią historią, położonych na historycznym szlaku wiodącym ze stolicy na wschód i północ kraju. Prawdziwym zabytkowym zagłębiem Gminy jest wieś Góra, wspominana już w XV w., jako część dóbr rodziny Nałęczów. Znajdują się tu: piękny, choć bardzo zaniedbany zabytkowy spichlerz o cechach architektury klasycystycznej, kuźnia i klasycystyczna oficyna z XVIII wieku. Nieopodal, na malowniczo położonej skarpie Jeziora Górskiego znajdują się ruiny letniej rezydencji Poniatowskich - pałacu w Górze nad Narwią.

Usytuowany w pobliżu wsi Janówek porośnięty lasem zespół trzech fortów wchodził w skład umocnień "zewnętrznego pierścienia" twierdzy Modlin. "Grupa forteczna Janówek" powstawała w latach 1883 - 1888 (obiekt ceglano-ziemny) i 1912 - 1915 (obiekty żelbetowe). Dziś te pokaźnych rozmiarów zniszczone budowle przyciągają amatorów wspinaczki skałkowej, służąc im jako ścianki treningowe. Odbywają się tu m.in. Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Krótkodystansowej.

Wieliszew to miejscowość z ponad 700-letnią historią, z licznymi stanowiskami archeologicznymi, kilkoma zabytkami, położona malowniczo na skarpie Jeziora Wieliszewskiego, pozostałości dawnego meandra Narwi, z pięknym widokiem na jeziorko i łąki roztaczające się poniżej. Urok tych terenów najlepiej jest docenić poruszając się rowerem lub konno, tuż obok - nad jeziorem działa bowiem stadnina koni. W Wieliszewie jest także wiele innych malowniczych, leśnych i polnych dróg doskonałych do rowerowych eskapad, m.in. kilometrowa asfaltowa trasa wzdłuż Zalewu Zegrzyńskiego - nie uczęszczana przez samochody, która służy z powodzeniem wielu rowerzystom i amatorom jazdy na rolkach.

                                            

Latem szczególną atrakcją jest rozbudowywana od kilku sezonów jedna z największych i najładniejszych publicznych plaż nad Jeziorem Zegrzyńskim. Odbywają się tu m.in. amatorskie mistrzostwa Zalewu Zegrzyńskiego w siatkówce plażowej oraz plażowe maratony filmowe. Ta część Jeziora Zegrzyńskiego to również z racji małego ruchu turystycznego i względnego spokoju na wodzie - raj dla wędkarzy. Na turystyczne zagospodarowanie czeka tymczasem kilka kilometrów wybrzeża i niedoszły port przy Zaporze Wodnej w Dębem/Komornicy.Nieopodal, na łąkach pod Zegrzem, działa Paralotniowa Szkoła Latania "Orzeł", prowadząca naukę latania na paralotni. Zdaniem instruktorów latać może każdy, najmłodszy jak do tej pory uczestnik kursu miał 10 lat, najstarszy - 70. Widoki z lotu ptaka, m.in. na położony tuz obok Zalew Zegrzyński, zapierają dech w piersiach. Szkolenia w ramach opieki klubowej prowadzone są przez cały rok.
Na cmentarzu w Wieliszewie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków gminy - duża, klasycystyczna kaplica cmentarna z widniejącą nad wejściem wymowną dedykacją "Żona Mężowi". Kaplicę ufundowała w 1834 roku Maria Gautier, żona ówczesnego właściciela wsi i majątku wieliszewskiego.

Na terenie tutejszej nekropolii znajduje się też cmentarz wojskowy, gdzie w cieniu pomnika spoczywa około 300 żołnierzy polskich, głównie z 5. Dywizji Piechoty, którzy we wrześniu 1939 roku bronili przeprawy przez Narew. W lasach oddzielających Wieliszew od Michałowa-Reginowa, tuż za wiaduktem kolejowym linii Legionowo - Tłuszcz, położony jest stary, zapomniany już wojskowy cmentarz rosyjski. Kilka z niezwykle ciekawych, wojskowych nagrobków przetrwało do dziś - najstarsza zachowana na pomniku data to 1902 rok, ostatnia - 1940.

Czas i wojenne zawieruchy, które nigdy nie omijały terenów gminy, zabrały bezpowrotnie wiele zabytków, ocalałymi świadkami historii tych okolic są przydrożne, leśne i polne kapliczki i ołtarzyki - charakterystyczne dla tych terenów, nierzadko zabytkowe miniatury.


WYPOCZYNEK:

Łowisko Specjalne "OKOŃ"

adres: Janówek- Żwirownia

tel.: 22 794 43 71, 0 606 686 682

WWW: http://www.okon.com.pl/

e-mail: malgorzatapanasiuk@okon.com.pl

Uwagi: Czynne w porze dziennej tj. od wschodu do zachodu słońca zgodnie z kalendarzem.

Mobilna Wypożyczalnia Kajaków, Sławomir Bańbura

adres: Topolina 18

tel.: 22 793 53 53, 0 502 505 650

e-mail: sbanbura@sferia.mail.plKlub jeździecki "VENA SPORT"

adres: Łajski, ul. Nowodworska 129 a

tel.: 22 782 25 83, 0 504 082 670

e-mail: k_ziajkowski@interia.pl


Ośrodek Stajnia "Klucz"

adres: Skrzeszew, ul. Janiny 102, nad Jeziorem Klucz

tel.: 22 784 47 07, 0 607 588 258

WWW: http://www.stajniaklucz.pl

e-mail: stajniaklucz@wp.pl

Plaża gminna nad Zalewem Zegrzyńskim

adres: Wieliszew, ul. 600-lecia, przy osiedlu TBS


Stadnina koni "ŁAWRA"

adres: Łajski, ul. Nowodworska 136

tel.: 0 606 518 873

WWW: http://www.lawra.pl/

Stadnina koni "MANDRAGORA"

adres: Olszewnica Nowa, pod lasem

tel.: 0 609 382 798

JADŁODAJNIE:

Riviera Konferencje & Wesela

 

adres: ul. Nowodworska 32

 

05-124 Olszewnica Nowa

 

tel.: 502 639 139 

 

e-mail: biuro@riviera-sala.com

http://www.riviera-sala.pl/

Bar "Flaczek"

adres: Wieliszew, ul. Kościelna 2

tel.: 0 504 420 456

Kuchnia Smaków u Okrasy

adres: 05-135 Wieliszew ul. 600-lecia 34B

tel.: 692 143 207

Restauracja "Bar LEŚNY"

adres: Skrzeszew, ul. Nasielska 17

tel.: 22 782 31 40

e-mail: barlesny@barlesny.pl

WWW: http://barlesny.waw.pl/

NOCLEGI:

Agroturystyka Waldemar Kownacki

adres: Komornica ul. Pogodna 30, 05-135 Wieliszew


tel.: 0 795 804 373, 22 782 31 54, 0 516 606 814

Uwagi: 12 miejsc noclegowychRiviera Konferencje & Wesela

adres: ul. Nowodworska 32

05-124 Olszewnica Nowa

tel.: 502 639 139 

e-mail: biuro@riviera-sala.com

www.riviera-sala.pl

Restauracja i Hotel "SIENKIEWICZ"

adres: Komornica, ul. Wspólna 25

tel.: 22 782 31 03,22 782 30 11

e-mail: recepcja@hotelsienkiewicz.com.pl

WWW: http://www.hotelsienkiewicz.com.pl/

Kalendarium wydarzeń
«Listopad 2019»
PWŚCPSN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
2019-11-22
2002 - 2015 Urząd Gminy Wieliszew
ul. Modlińska 1, 05-135 Wieliszew
tel./fax. (0-22) 782-27-32 
  Biuro Obsługi Klienta:
tel. (0-22) 782-20-22
e-mail: sekretariat@wieliszew.pl 
Polityka plików cookies